Program Hakkında

Yabancı Diller Yüksekokulu, eğitimini Türkçe veya İngilizce olarak görecek öğrenciler için zorunlu Hazırlık Sınıfı hizmeti vermektedir. Hazırlık sınıfındaki yabancı dil eğitimi Avrupa Dil Gelişim Dosyası (CEF) baz alınarak verilmektedir. Meslek Yüksekokulu ve Hemşirelik Yüksekokulu için Hazırlık Sınıfı isteğe bağlıdır.

Türkçe Lisans Programlarında ve Meslek Yüksekokulu'nda eğitim gören öğrenciler için birinci ve ikinci yarıyılda zorunlu İngilizce dersleri (İNG 121 ve İNG 122) verilmektedir. Ayrıca Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi ve Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencileri için birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü yarıyıllarda zorunlu İngilizce dersleri (İNG 105, İNG 106, İNG 255 ve İNG 256), Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı öğrencileri için zorunlu İngilizce dersleri (İNG 107, İNG 108, İNG 207 ve İNG 208) ilk dört yarıyılda verilmektedir. Öğrenciler İngilizce seviyelerini ileriye taşıyabilmek amacıyla seçmeli İngilizce derslerinden alabilir ve/veya ikinci bir yabancı dil olanağından (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Latince ve Rusça) yararlanabilirler.

Hazırlık sınıfının ardından lisans eğitimlerini İngilizce Lisans Programlarında devam ettiren öğrenciler için alan seçmeli olarak İngilizce dersleri ve üniversite seçmeli olarak İngilizce ve diğer yabancı dil dersleri verilmektedir.  

Maltepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (MALTEPESEM) bünyesinde Yüksekokulumuzun Okutmanları tarafından verilen yabancı dil kursları düzenlenmektedir. 2009-2010 Eğitim/Öğretim Yılı Bahar Yarıyılından itibaren E-öğrenme (e-learning) programları başlatılmış durumdadır.

MİSYON

Misyonumuz; özgüvene sahip, yabancı dile akademik yayınları yorumlayabilecek seviyede hakim, kendisini sürekli yenileyen, yaratıcı, girişimci, sorgulayıcı, etik değerleri özümsemiş, ekip çalışmasına inanan, mesleki ve yabancı dil bilgi ve becerisiyle tercih edilen bireyler yetiştirmektir. Öğrencilerimizin İngilizce bilgilerini, bu dilde verilecek dersleri anlayabilecek, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri İngilizce yayınlardan takip edebilecek, yorumlayabilecek, metinleri tercüme edebilecek, profesyonel, kültürel ve sosyal yaşamda gerekli dil iletişimini sağlayabilecek düzeye getirmeye çalışmaktır.

VİZYON

Yabancı dil eğitiminde yenilikçi ve yaratıcı yöntemlerle en ileri düzeyde öğretim yapan ve benzer kurumlar içinde saygınlığı tartışılmaz bir Yabancı Diller Yüksekokulu olarak yer almaktır.