Program Hakkında

Hem Türkçe hem de İngilizce dilinde eğitim veren iki ayrı programa sahip Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümü, 2009-2010 eğitim öğretim yılında, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulmuştur.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümü’nün amacı; Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetiminin temel ilkelerini, stratejilerini, fonksiyon ve tekniklerini bilen; analitik düşünme, problem çözme ve karar verme yetenekleri ile donanmış, teori ile uygulamayı bütünleştirebilen, olaylara ve problemlere sistem yaklaşımıyla ve tedarik zinciri yönetimi bakış açısıyla bakabilen yönetici adaylarını yetiştirmektir.

Konusu itibariyle disiplinler arası çalışmayı gerektiren ve farklı bilim dallarından beslenen bu programda ders planı zorunlu temel dersler, zorunlu bölüm dersleri, diğer bölümlerden alınan zorunlu dersler, bölüm seçmeli dersler ve üniversite seçmeli derslerden oluşmaktadır. Bu dersler mesleki derslere ilaveten ilgili iktisat, işletmecilik, hukuk ve mühendislik konularını içermekte ve ayrıca mesleki İngilizce bilgisiyle ve stajla ve araştırma ödevleriyle, seminer, sempozyum, kongre, çalıştay vb etkinliklerle desteklenmektedir.  

Mezunlarımız, almış oldukları eğitim sonucunda işletmelerin lojistik ve ticaret departmanların da, lojistik işletmelerinde, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında, eğitim sektöründe, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda görev alabileceklerdir

MİSYON
Ticaret ve lojistik işletmeleri başta olmak üzere ilgili her türlü kurumda görev alabilecek, tedarik zinciri odaklı, disiplinler arası ve küresel bir bakış açısıyla çözümler üretebilen, takım çalışmasına yatkın, sosyal ve etik değerleri özümsemiş, bilgili, çağdaş, özgür ve girişimci mezunlar yetiştirmek.

VİZYON
Sektöre yön verecek araştırma, proje ve yayınlar yaparak, çağdaş bilgiye ve gerekli teorik ve uygulamaya yönelik donanıma sahip girişimci ve başarılı mezunlar yetiştirerek uluslararası ticaret ve lojistik alanında en çok bilinen ve tercih edilen öncü ve lider bir bölüm olmak.