Öğrenciler için Finansal Destek

BURS OLANAKLARI

Eğitim Bursu

Eğitim-öğretim ücretlerinde sağlanacak muafiyetleri içermektedir. Eğitim Bursu kapsamında “Tam Burslu” kontenjanlara yerleşen öğrencilere; yıllık eğitim-öğretim ücretinin tamamından muafiyet, “%50 Burslu” kontenjanlara yerleşen öğrencilere; yıllık eğitim-öğretim ücretinin %50’si oranında muafiyet, “%25 Burslu” kontenjanlara yerleşen öğrencilere; yıllık eğitim-öğretim ücretinin %25’i oranında muafiyet imkânı sağlanır.

Maltepe Bursu

2015 ÖSYS sonuçlarına göre; Psikoloji (İngilizce), Sosyal Hizmet, Sosyoloji,  Hukuk, Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) ve İnşaat Mühendisliği programları ile Meslek Yüksekokulunun Bankacılık ve Sigortacılık, Çocuk Gelişimi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım programlarının tam ücretli kontenjanlarını birinci sırada tercih ederek yerleşen adaylardan (%25 ve %50 burslu kontenjanlara yerleşenler hariç olmak üzere); ÖSYM’ye bildirdiği adresi İstanbul ili Maltepe ilçesi sınırları içerisinde olan veya İstanbul ili Maltepe ilçesi sınırları içerisindeki bir liseden mezun olan veya nüfusa kayıtlı olduğu il-ilçesi İstanbul-Maltepe olan veya en az son bir yıldır İstanbul ili Maltepe ilçesinde ikamet edenlere, yıllık eğitim-öğretim ücretinin %30’u oranında muafiyet imkânı tanınır.

Yukarıda belirtilen bursların tamamı; zorunlu İngilizce Hazırlık Programı için bir yılı ve normal öğrenim süresini (önlisans programlarında iki yıl, lisans programlarında dört yıl, Tıp Fakültesinde altı yıl) kapsamaktadır. Bu süre zarfında birbirini takip eden herhangi iki yarıyıl sonunda, Genel Ağırlıklı Not Ortalaması 4.00 üzerinden 2.00’ın altına düşen öğrencilerin bursları geçici olarak kesilir. Bursu kesilen öğrencini, Genel Ağırlıklı Not Ortalamasını 2.00 ve üzerine çıkardığı ilk yarıyıl sonrasında tekrar burs almaya hak kazanır. Disiplin cezası alan öğrencilerin bursları, bir daha bağlanmamak üzere kesilir.