Engelli Öğrenci Hizmetleri

Özel ihtiyaçları olan MÜ öğrencilerine yerleşke ve eğitim hayatlarında destek vermek ve engelli öğrencilerimizin herkesle eşit ve erişilebilir akademik eğitim alabilmesi amaçlı “Engelsiz Üniversite Birimi” kurulmuştur. Engelli öğrencilerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak, karşılaştıkları sorunlara birlikte çözüm üretebilmek bu birimin temel amaçlarındandır. Birimin hizmetlerinden ortopedik, işitme, görme ve konuşma engelli öğrencilerimizin yanı sıra dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, disleksi, epilepsi ve diyabet gibi rahatsızlıkları yaşayan öğrenciler de faydalanabilirler.

MÜ’ndeki akademik ve sosyal hayatını olumsuz etkileyebilecek herhangi bir engele sahip öğrenci Engelsiz Üniversite Birimi’ne bizzat başvuruda bulanabilir. Bu birimde konu ile ilgili bir uzman akademisyen koordinatörlük yapmaktadır. Ayrıca, birim faaliyetlerinin planlanması ve koordinasyonunda danışmanlık hizmetleri vermek üzere akademisyenlerden ve idari birim yetkililerinden oluşan bir Engelli Öğrenciler Komisyonu kurulmuştur.

Öğretimde erişilebilirlik ve fiziksel erişilebilirlik çalışmaları Üniversitemiz stratejik planlama çalışmalarına dahil edilmiştir. Bu kapsamda gereksinimleri belirlenen engelli öğrencilerin akademik danışmanları bilgilendirilmektedir. Üniversitemiz erişilebilirlik bilgilendirme toplantıları düzenlenerek, hizmet içi eğitim verilmektedir.